GMINNE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI Z UDZIAŁEM NASZEJ SZKOŁY

Niezmiernie miło mi, że w tak piękny dzień, jakim jest święto 11- go listopada, uczniowie z naszej szkoły mogli uświetnić gminną uroczystość.

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał niepodległość.Podczas corocznych gminnych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne życie,państwo, tym, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju demokratycznej Polski. Dokonano tego powstańczym wysiłkiem zbrojnym i codzienną pracą, a sukces ten był możliwy dzięki zaangażowaniu całego Narodu, który w walce o niepodległość Ojczyzny potrafił zjednoczyć..Wolna i demokratyczna Polska narodziła się dzięki ówczesnej niepodległościowej narodowej prawicy, ludowcom, ugrupowaniom ,jako państwo tolerancyjne, wielonarodowe i wrażliwe społecznie. Mimo przeszkód wynikających z różnic między trzema odrębnymi zaborami powstało państwo zdolne do samodzielnego bytu, do skutecznej obrony swoich granic.  Dziś radość z odzyskanej niepodległości jest wielka! Dziś żyjemy w wolnej Polsce. Każdy z nas może swobodnie wyrażać swoje poglądy. Mamy możliwość decydowania o sobie. Wiemy, że nikomu nie wolno się narzucać, warto jednak docierać do świadomości ludzi w sprawach najważniejszych, związanych z bytem narodu. Niezależnie od różnic politycznych, które są rzeczą normalną, powinniśmy się porozumieć.

Pragnę serdecznie podziękować  wszystkim mieszkańcom gminy za uczestnictwo w akademii przygotowanej przez moją placówkę,za postawę pełną solidarności i patriotyzmu, uczniom, którzy występowali za tak piękny wyraz patriotyzmu, natomiast wszystkim nauczycielom za trud włożony w organizację tego przepięknego dnia.

Monika Gramoszek- dyrektor SP w Zezulinie

Spektakl przygotowany na gminne obchody Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę był streszczeniowym ukazaniem widowiska „Wieczornica Patriotyczna” przedstawionego w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Zezulinie w 2022 r., a które to weszło już od kilku lat do cyklicznego widowiska patriotycznego dla społeczności szkolnej i lokalnego środowiska. W spektaklu wzięło udział ponad 80 uczniów. Był to montaż słowno muzyczny, wykorzystujący różne aktywności artystyczne uczniów - pantomima, taniec, śpiew, recytacja, gra na instrumentach, wykorzystujący wspaniałe rekwizyty oraz tematyczne kostiumy. Widowisko w sposób symboliczny pokazywało losy żołnierzy, ich rodzin, wielkich Polaków oraz zwykłych obywateli Polski w różnych momentach historii naszego kraju - aktorzy przedstawili chwile rozstań, walk, emigrację polskiej inteligencji oraz chwile zwycięstwa, które były akcentowane przez m.in. uroczyste odsłonięcie godła, biało-czerwone kostiumy taneczne oraz pojawiające się w wielu scenach Flagi Polski - symbolizujące nieśmiałe nadzieje na niepodległość naszej ojczyzny, które towarzyszyły nawet w najtrudniejszych wydarzeniach. Wielowarstwowy, ponadczasowy przekaz spektaklu był pozostawiony do odkrycia samym widzom, którzy łapiąc poszczególne momenty artystyczne mogli ułożyć z nich polską drogę do niepodległości. Udział w widowisku tak dużej liczby uczniów pomaga zrozumieć obecną interpretację patriotyzmu młodych ludzi, polegającą na poznaniu historii naszych przodków i przekazaniu ich losów dla kolejnych pokoleń.